• Biudžetinė įstaiga
  • į. k. 190530088
  • Tilžės g. 41, Šiauliai
  • Pašto kodas: LT-78206
  • trysnykstukai@splius.lt
  • (841) 552354

Renginiai

Tik trys raidelės, bet daug žodelių

2022-01-21

Respublikinis virtualus vaikų žodinės raiškos projektas

„TIK TRYS RAIDELĖS, BET DAUG ŽODELIŲ 2“

 

    Šiaulių lopšelio-darželio „Trys nykštukai“ logopedės Aistė Kvičiuvienė ir Daiva Silkytė praėjusių metų lapkričio mėnesį pakvietė pedagogus ugdyti vaikų kūrybiškumą sudarant sakinius, formuoti kalbos gramatinį taisyklingumą, vaizdingumą, raiškumą, rišlumą, ugdyti regimąjį suvokimą, dėmesingumą, lavinti fonologinį suvokimą, tobulinti garsinės analizės ir sintezės įgūdžius jau nuo ikimokyklinio amžiaus. Jos suorganizavo tęstinį respublikinį virtualaus ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio ir specialiojo ugdymo įstaigų vaikų žodinės raiškos projektą „Tik trys raidelės, bet daug žodelių 2“.

 

    Vaikai, turintys neišlavintą girdimąjį suvokimą, kalbėdami daro įvairių garsų keitimo klaidų. O girdimojo suvokimo išlavėjimo lygis tiesiogiai sąlygoja rašymo gebėjimų formavimąsi. Taip pat dėl silpno foneminio suvokimo vaikams sunkiau sekasi ištarti sudėtingos garsinės struktūros žodžius, sudaryti gramatiškai taisyklingus sakinius, plėtoti žodyną, pasakojimą. Tokių vaikų ugdymo įstaigose sparčiai daugėja.

 

    Todėl šiuo projektu siekėme skatinti vaikus pagal pateiktą pavyzdį sudaryti taisyklingus, rišlius sakinius iš žodžių, prasidedančių  raidėmis, esančiomis automobilių valstybiniuose numeriuose.

 

    Visiems dalyviams buvo pateiktos trijų valstybinių automobilių numerių raidžių kombinacijos (LEP, KPV, KRD), su kuriomis privalėjo sugalvoti žodžius ir sudaryti iš jų rišlų sakinį. T.y., sakinys turėjo būti iš trijų žodžių. Tuomet tą sakinį reikėjo praplėsti pridedant kuo daugiau žodžių, informacijos ir kt.

 

    Projektu susidomėjo 74 šalies ikimokyklinio ir priešmokyklinio, pradinio ir specialiojo ugdymo įstaigų pedagogai, specialieji pedagogai, logopedai, grupių auklėtojai, kurie atsiuntė net 163 ugdytinių anketas.

 

    Dar kartą pasitvirtino žaidimų reikmė ir nauda ne tik veiklose, bet ir namie, kelionėse. Idėja uždeganti, įtraukianti, kelianti nuotaiką, paįvairinanti kasdienę veiklą. Tai matome iš pedagogų komentarų. Ačiū dalyviams už prisijungimą ir teigiamus atsiliepimus.  

 

    Džiaugiamės projekto rezultatais – pagerėjusiais vaikų kalbiniais įgūdžiais, pralavėjusia vaizduote, kūrybiškumu, bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžiais, praplėstais sakiniais ir sukurtu interaktyviu žaidimu. Kviečiame išbandyti:

https://wordwall.net/resource/27551103

 

    Linkime, kad ši žaidimo idėja lydėtų šeimas kelionėse ir draugų susibūrimuose.